Za više informacija posjetite web prezentaciju Akademije umjetnosti u Banjoj Luci. Pored potrebne dokumentacije za upis (prijave, svjedočanstava…) kandidat predaje sljedeće:
Mapa / radovi Mapa obavezno sadrži aktove, portrete i slobodne radove. Uz crteže kandidati prilažu u svoje mape i medijske radove (to može biti animacija, video radovi, zvučni radovi, fotografije, kolaži, tekstovi i sl.). Svrha mape je što bolje pokazati vještine, interese, ideje i ambicije kandidata.
Motivaciono pismo U ovom pismu kandidat obrazlaže svoju želju za upisom na Akademiju umjetnosti, svoja očekivanja od studija i zašto misli da smjer za Animirani film odgovara njegovim umjetničkim potrebama. Kandidati navode s čim su upoznati iz područja animiranog filma, novih medija i savremene umjetnosti, šta ih je i zašto inspirisalo i tome slično.
Kratka pisana biografija
Prijemni ispit se sastoji iz tri dijela i to:
Prvi dio – PROVJERA OPŠTE KULTURE.
Pismeni test: Test ima trideset pitanja iz opšte i filmske kulture. kandidati imaju 60 minuta da odgovore na pitanja.
Pismeni rad: esej na jednu od zadatih tema – iz oblasti savremene umjetnosti, medija, performansa, instalacije, filma ili animiranog filma. Kandidati pišu esej 120 minuta. Ocjenjuje se: način obrade teme, pismenost, stil, stepen korišćenja literature, lični stav kandidata.
Drugi dio – PRAKTIČNA PROVJERA KREATIVNIH SPOSOBNOSTI
Crtanje – glave, akta, prostora i kompozicije
Strip – Kandidat će u pismenom obliku dobiti kratku priču. Na osnovu te priče crta se strip bez teksta.
Grupni rad – Zajednička vježba svih kandidata na prijemnom ispitu, u sklopu koje se testiraju sposobnosti kandidata za rad u grupi.
Treći dio – INTERVJU / RAZGOVOR SA KOMISIJOM
Tokom razgovora (intervjua) sa kandidatima, ispituju se sklonosti, kreativne sposobnosti i osobine ličnosti kandidata, njegova opšta interesovanja i podobnost za studije. Kandidati prezentuju radove iz svoje mape, obrazlažu svoje postupke, procese, motivacije i inspiracije. Komisija također analizira šta su kandidati radili prethodna dva dana. Pored stručne komisije, tokom intervjua je prisutan i psiholog.
NAPOMENA: Za upis na smjer za Animirani film poželjno je osnovno poznavanje rada na računaru, kao i poznavanje engleskog jezika. Kandidati su dužni donijeti sa sobom identifikacioni dokument, crtaću dasku, papir i pribor za crtanje (ugalj, olovka, pero, tuš i drugo).
Za dodatna pitanja i savjete kontaktirajte naše nastavnike.